Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES)[1] iz Ljubljane, Slovenija, redovno analizira događanja na Bliskom istoku, Balkanu i po svijetu. Dr. J. Scott Younger je predsjednik Glendale Partners i član Savjetodavnog odbora IFIMES. U svom članku sa naslovom „Bliski istok – gdje i kada naprijed?“, dr. Younger istražuje utjecaj Trumpove administracije na nedavna dešavanja u Gazi i Ukrajini.
Predsjednik Trump je sada u šestom mjesecu svog trenutnog predsjedničkog mandata. Po preuzimanju dužnosti 29. januara 2025. godine, medijima je pružio mnoštvo medijskih članaka. Hvalio se da će, kao predsjednik, okončati dva trenutna sukoba, Ukrajinu i Izrael, svaki u roku od jednog dana i da se neće uplesti ni u kakve daljnje ratove, a sva ta obećanja su prekršena. Bio je uvjeren da je njegovo „prijateljstvo“ dovoljno snažno da će moći natjerati vođe dva sukoba, Putina i Netanyahua, da prestanu s onim što rade.
U kratkom vremenu koliko je predsjednik, oni koji moraju donositi konsekventne odluke morali su naučiti kako se najbolje nositi s ovim nepredvidivim, narcisoidnim čovjekom, što oduzima mnogo vremena. Njegov kabinetski tim mora biti prije svega lojalan što je važnije od kompetentnosti. U stvari, tim je kao druga jedanaestorica, koja tumači znakove koji dolaze iz političkih krugova. Hoće li ovaj tim izdržati još tri i po godine?
U međuvremenu, u protekla tri mjeseca ili nešto više, Izraelci su pojačali kontrolu nad Gazom, odbacujući UN i druge humanitarne agencije, a time i prijeko potrebnu pomoć Palestincima zarobljenim u Gazi. Sada je sve u njihovoj nadležnosti. U suštini su izgladnjivali narod, podižući univerzalnu žalbu koja ispravno govori o genocidu. Oni su, zajedno s Amerikancima, stvorili novu agenciju, koja bi se od sada bavila humanitarnom pomoći u hrani, uprkos tome što im je snažno savjetovano da sistem koji razmatraju neće funkcionisati, ali Izraelci su bili odlučni da nastave dalje. Stoga smo u proteklom mjesecu previše jasno vidjeli neadekvatne zalihe i 400 smrtnih slučajeva od strane IDF-a koji je ciljao i pucao na izgladnjele ljude koji su dolazili po hranu. IDF kaže da su bili ustrašeni da će im „gomile“ ljudi koje im dolaze, po njihovim uputama, nanijeti štetu. Nenaoružani!! Ne znam koga pokušavaju uvjeriti. Ovo je potpuno nezadovoljavajući sistem koji trenutno postoji.
Sada kada je završen, Izrael je započeo rat s Iranom, svojim „neprijateljem“, koji je trajao 12 dana. Kako premijer Netanyahu svakodnevno razgovara s Trumpom, prema vlastitom priznanju, rat je morao imati odobrenje SAD-a. Budući da Iran nema zračne snage o kojima bi se moglo govoriti, Izrael bi mogao slobodno bombardirati iranske nuklearne resurse, a Iran bi mogao uzvratiti samo dronovima i raketama, od kojih bi većinu presrela izraelska „gvozdena kupola“.
Trump je naznačio da će Iranu dati do dvije sedmice da sjedne za pregovarački sto, ali da će potom bombardirati Iran. U stvari, trebalo mu je samo 2-3 dana da pripremi specijalne avione koji bi mogli bacati bombe koje bi prodrle do dubine potrebne za uništavanje iranskih nuklearnih postrojenja u Fordu, lokaciji na kojoj se odvijalo obogaćivanje urana do nivoa potrebnog za bombe. Potpuni uspjeh je odnio Trump na kraju misije. Međutim, dokazi to osporavaju, iako je nanesena određena šteta.
Netanyahu trenutno boravi u svojoj trećoj posjeti Bijeloj kući. Trump je izrazio želju da okonča rat u Gazi. Trenutno su u toku sastanci s predstavnicima Izraela, Palestinaca/Hamasa, Katara, Egipćana i SAD-a kako bi razgovarali o Trumpovom dvomjesečnom planu prekida vatre kao prvom koraku ka trajnom rješenju. Ovaj period treba da se iskoristi za završetak razmjene talaca. Ali šta je s dugoročnim planom? Hamas želi trajni prekid vatre, dok Netanyahu želi nastaviti neprijateljstva nakon dva mjeseca kako bi potpuno uništio Hamas. Ekstremna desnica izraelske vlade želi da Palestinci budu zatvoreni u određenom prostoru oko Rafaha dok preuzimaju ostatak Gaze. UN i EU, kao i drugi dijelovi svijeta, glasno upozoravaju da to krši međunarodno pravo. Mnogo toga sada zavisi od Donalda Trumpa i od toga hoće li uvjeriti Bibija Netanyahua, koji je jučer shvatio da je način da uvjeri Trumpa da ga još jednom pohvali. To je učinjeno tokom večere u Bijeloj kući tako što mu je predao pismo u kojem je preporučio Trumpa za Nobelovu nagradu za mir!! Postalo je poznato da on želi ovo najveće priznanje. Od jednog konkretnog zločinca do drugog. Ovo se ne smije dogoditi – barem ne dok ne dokaže svijetu da to zaslužuje, a za to će trebati vremena. Sačekajmo i vidjet ćemo.
Potrebno je rješenje s dvije države, pravda za Palestince, desetogodišnji period primopredaje vlasti s malom grupom poštovanih, empatičnih pojedinaca koji bi pomogli u stvaranju države u nastajanju s definiranim granicama, neovisne o Izraelu. SAD bi trebale igrati glavnu ulogu, kao i EU i drugi arapski susjedi. Trump bi čak mogao iznijeti svoju ideju o bliskoistočnoj rivijeri kao dijelu rješenja. Na taj način bi zaista mogao pokazati svoje mirovne namjere.
Dok su SAD inače bile zabrinute zbog iranske situacije, Putin je počeo eskalirati svoj rat u Ukrajini. Manje-više je odbacio Trumpov prijedlog za dvomjesečno primirje i nedavno je pojačao bombardiranje Ukrajine iz zraka. Putin je također osigurao dodatnih 30.000 vojnika iz Sjeverne Koreje i nastavlja sa svojim kopnenim snagama.
Trump je nedavno pozvao Putina, što nije bilo zadovoljavajuće ali barem mu je razjasnio stav kojeg će SAD trebati zauzeti u budućnosti. Nedavni sastanak NATO-a kojem je prisustvovao morao mu je donijeti određenu utjehu, jer su se Evropljani obavezali na finansijsku obavezu od 5% BDP-a po državi tokom deset godina. Ponovno se angažovao s Ukrajinom slanjem oružja, što je nedavno zaustavio, rekavši da će se njegov „prijatelj“ Putin složiti s njegovim prijedlogom za primirje. Ovo je olakšanje za Evropljane koji još nisu u potpunosti spremni da se odupru ruskom napredovanju u Ukrajini.
Nazad na Gazu, koja ostaje vrlo složena situacija za rješavanje. Bit će komplikacija, posebno ako se dozvoli krajnjoj desnici da istakne svoju prividnu moć. Ono što će Trump učini pokazat će šta bi moglo nakon toga uslijediti. Mislim da nećemo morati dugo čekati.
O autoru:
Dr J Scott Younger, OBE, je profesionalni građevinski inženjer, 42 godine je preživio na Dalekom istoku i radio je u 10 država za Svjetsku banku, ADB i UNDP. Objavio je brojne članke; Bio je kolumnista za Forbes Indonezija n Globe Asia. Bio je član uprava britanske i evropske komore i 17 godina je bio podpredsjednik Međunarodne poslovne komore. Njegova područja interesiranja su infrastruktura i održivi razvoj, interesira se za međunarodna pitanja. Međunarodni je kancelar Predsjedničkog univerziteta u Indoneziji i počasni viši naučni saradnik Univerziteta u Glasgowu. Član je Savjetodavnog odbora IFIMES-a.
Članak predstavlja stav autora in ne odražava nužno stav IFIMES-a.
Ljubljana/Glasgow, 19.juli 2025
[1] IFIMES - Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije sa sjedištem u Ljubljani, Slovenija, ima specijalni savjetodavni status pri Ekonomsko-socijalnom vijeću ECOSOC/UN, New York, od 2018.godine i izdavač je međunarodne naučne revije „European Perspectives“, link: https://www.europeanperspectives.org/en