Lokalni izbori na Kosovu 2021: Svojevrstan poraz međunarodne zajednice

Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES[1]) iz Ljubljane, Slovenija, redovno analizira događanja na Bliskom istoku, Balkanu i po svijetu. IFIMES je povodom lokalnih izbora na Kosovu, koji će se održati 17.oktobra 2021.godine pripremio analizu aktualne političke situacije. Iz opširne analize „Lokalni izbori na Kosovu 2021: Svojevrstan poraz međunarodne zajednice“ izdvajamo najvažnije i najzanimljivije dijelove.

Lokalni izbori na Kosovu 2021:

Svojevrstan poraz međunarodne zajednice

Na Kosovu će se 17.oktobra 2021.godine održati Četvrti lokalni izbori od proglašenja nezavisnosti 17.februara 2008.godine. Na lokalnim izborima birat će se predsjednici opština i odbornici u opštinskim skupštinama.

Centralna izborna komisija Kosova (CIK) potvrdila je učešće na lokalnim izborima za 90 političkih subjekata, od toga 32 političke stranke, 34 građanske inicijative, jedna koalicija i 23 nezavisna kandidata.  Pravo glasa na lokalnim izborima ima  1.885.448 birača.

Od ukupno 35 kandidata za gradonačelnike u 11 opština sa većinski srpskim stanovništvom, 19 su Srbi, od njih tri žene. Od 167 kandidata za predsjednike 38 opština na Kosovu, samo je 13 kandidatkinja. CIK je potvrdio listu od 15.577 birača koji će, svoje pravo glasanja ostvariti iz inostranstva putem pošte.

Kosovski Srbi će imati mogućnost da sa 18 listi biraju svoje kandidate u 21 opštini, u 10 opština u kojoj čine većinu stanovništva i u 11 opština u kojoj nisu većina. Srpska zajednica sa sjevera Kosova (opštine Kosovska Mitrovica, Zvečan, Zubin Potok i Leposavić) treći put će učestvovati na lokalnim izborima, koje organiziraju vlasti Kosova. Zvanično je izborna kampanja započela 16.septembra 2021.godine.

Kosovo još uvijek ima probleme sa konačnim biračkim spiskom, koji je nepročišćen i nevjerodostojan, jer je nelogično da na Kosovu ima više birača nego stanovnika.  

ZSO na čekanju

Na osnovu Briselskog sporazuma između zvaničnog Beograda i Prištine iz 2013.godine predviđeno je konstituisanje Zajednice srpskih opština (ZSO) na Kosovu. Zajednica srpskih opština konstituiše se statutom, ali se garantuje zakonima Kosova, za čije izmjene je potrebna dvotrećinska većina. Dakle, ZSO se može raspustiti samo odlukom opština članica. Iako nastaje izvan pravnog sistema Kosova, ZSO je dio ustavnopravnog poretka Kosova, a ne dio Republike Srbije. Kosovske vlasti ne žele implementirati formiranje ZSO pozivajući se na odluku Ustavnog suda Kosova, koji je utvrdio 24 povrede odnosno odredbe, koje nisu u skladu sa ustavom Kosova. 

Analitičari smatraju, da je formiranje Zajednice srpskih opština put ka okončanju dijaloga i potpisivanju sveobuhvatnog pravno obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa između zvaničnog Beograda i Prištine. 

Kosovo još uvijek bez vizne liberalizacije

Kosovo se i dalje suočava sa brojnim problemima i izazovima u pravosuđu, ekonomskom razvoju, enormnom nezaposlenošću i iseljavanjem, nefunkcionalnoj javnoj administraciji, kriminalom  i korupcijom. 

Pregovori o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) sa EU, razgovori o liberalizaciji viznog režima i dijalog sa Srbijom su nezavršeni procesi za Kosovo. U političkom smislu došlo je do zastoja u dijalogu, prije svega, zbog ne realizacije potpisanih, Briselskog i Washingtonskog, sporazuma između zvanične Prištine i Beograda. Sporazumi se moraju u potpunosti implementirati, a ne o po principu da svaka strana iz potpisanih sporazuma uzima samo ono što joj odgovara.

Vlada Kosova mora uložiti dodatne napore za ukidanje viza za građane Kosova, jer je Kosovo najizoliraniji prostor u Evropi. Rješavanje enormne nezaposlenosti, poštivanje ljudskih prava, privlačenje stranih investicija, odnosi sa susjedima, zaustavljanje iseljavanja, borba protiv regionalnog i međunarodnog kriminala te korupcija su izazovi za nove kosovske vlasti. Zbog toga aktualna Vlada Kosova mora  osigurati ukidanje viznog režima za građane Kosova i EU dostavit uvjerljive dokaze u borbi protiv kriminala i korupcije kao jednom od uvjeta za ukidanje viznog režima. 

Dekriminalizacija Kosova

Iz dosadašnje prakse, nije zabilježeno, da su političko-kriminale strukture izgradile snažne državne institucije, nego upravo suprotno. Permanentna politička kriza na Kosovu bila je politički koncept i način opstanka na vlasti dosadašnjih aktuelnih političkih struktura. Dolaskom Albina Kurtija (LVV) na vlast i političkih promjena u Crnoj Gori, prije svega zbog beskompromisne borbe protiv kriminala i korupcije koju predvodi potpredsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović (URA), kriminal je potražio nova utočišta u regionu.

Dosadašnje vlade Kosova preuzimanjem vlasti najavljivale su ubrzan razvoj sa obećanjem, da će izgrađivati snažne institucije, koje će biti faktor unutrašnje stabilnosti i mira te da će tako doprinositi stabilnosti i miru u regionu. Obećanja se nisu se ispunila, a građani Kosova su duboko razočarani dosadašnjim vladajućim političkim strukturama, jer su jedini u regionu, koji nemaju bezvizni režim. Pri tome je važno da se prije toga uspostavi bezvizni režim između Kosova i Bosne i Hercegovine ukoliko se želi, da zaživi inicijativa „Otvoreni Balkan“.

Kriminal na Kosovu svoje korijene vuče još iz vlade u egzilu. Jezgro kriminala su komandanti Oslobodilačke vojske Kosova (UÇK-OVK) i (para)obavještajna služba (ShIK) u saradnji sa političkim strukturama. ShIK je trebao biti raspušten 2008.godine, jer je 2009.godine osnovana zvanična Kosovska obavještajna agencija (AKI-KIA).  

Pravilno suočavanja sa prošlošću je važno za kosovske Albance kao i druge narode u regionu, jer bez toga teško mogu osigurati bolju budućnost.

Militarizacija Kosova

Usprkos najavama o uspostavljanju „reciprociteta“ prema automobilskim registarskim tablicama iz Srbije, kosovska vlada građanima nije saopštila ni kada će se to desiti, ni kakve će procedure biti na snazi. U ponedjeljak 20.septembra 2021 uvela je „reciprocitet“ na automobilske tablice izdane u Srbiji i na sjeveru Kosova i počela izdavati uz naplatu probne tablice Kosova za putnička i teretna vozila, koja imaju registarske tablice izdane u Srbiji te rasporedila teško naoružane snage Specijalnih jedinica kosovske policije (ROSU). Kao reakcija na poteze kosovske vlade došlo je do postavljanja barikada na graničnim/administrativnim prelazima Jarinje i Brnjak od strane kosovskih Srba. 

Sloboda kretanja bio je prvi dogovor kojeg su Beograd i Priština sklopili u Briselu. To je ujedno i dogovor o kojem se najčešće pregovaralo, a čije su odredbe čak i revidirane. Jasno je, da su odnosi dvaju strana toliko degradirani, da više ne mogu složiti ni oko teme „reciprociteta“, koja utiče na praktičan svakodnevni život.

Problem su registarske tablice koje je izdavala Republika Srbija i za opštine na području Kosova i koje su važile do 14. septembra 2021. godine. Po isteku tog roka obje strane će ponovo razmotriti ovo pitanje uz posredovanje EU, pisalo je u tekstu sporazuma. Kosovske vlasti su jednostranim potezom uvele probne tablice za vozila iz Srbije pozivajući se na „reciprocitet“. 

Probne tablice osmišljene su u sporazumu iz 2011. i on Kosovu daje pravo da, poput Srbije, izdaje privremene registarske oznake, ali i da izdaje takozvane dokumente o izlasku i ulasku. Kosovo do sada nije praktikovalo te odredbe sporazuma, a i sada praktikuje samo izdavanje probnih tablica, ne i dokumenta o izlasku i ulasku.

Višegodišnja primjena te prakse za automobile sa Kosova, razlog je zbog kojeg je najnoviji potez na Kosovu protumačen kao „opravdan“. Problem je u tome što ta odluka neće pogoditi Srbiju, već Srbe sa Kosova, a zakomplicirat će život i Albancima iz Preševa, Bujanovca i Medveđe, koji su životno naslonjeni na Kosovo. 

Gabriel Escobar, zamjenik pomoćnika državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja i novi izaslanik State Departmenta za Zapadni Balkan je izjavio: „Mislim da je na obje strane zadatak da ne militarizuju ovo pitanje, da ne šalju specijalne jedinice u mjesto gdje postoji KFOR i gdje nema potrebe za tim. Tako da bi smo, u vezi sa pitanjem tablica, voljeli da vidimo neki pomak u Briselu negdje u narednih sedam dana[2]

Kosovo bilježi decenijsku nezakonitu naplatu automobilskog osiguranja za vozila iz trećih država sve do formiranja druge Kurtijeve vlade. Radi se, prema procjenama, o dosadašnjim nezakonitim prihodima od preko 100 miliona eura za automobilsko osiguranje, koje se plaćalo na graničnim prelazima prilikom ulaska na Kosovo. Automobilsko osiguranje je naplaćivano po tarifi: za 15 dana boravka u iznosu 15 € po vozilu, za 30 dana boravka 30 € po vozilu. Ubiranje nezakonitih prihoda pripisuje se najbližim članovima porodice Hashima Thacija. Kurtijeva vlada ukinula je nezakonito ubiranje tih prihoda popularno nazvanim „Thacijeva taksa“.

Analitičari smatraju, da je postojeća situacija posljedica dosadašnjih pogrešnih poteza međunarodne zajednice na Kosovu i predstavlja njen svojevrstan poraz, posebno EU. Slabo vođenje dijaloga od strane EU, propala misija Eulexa i nepotrebno slanje specijalnih jedinica ROSU, čiji sastav ne odgovara etničkoj strukturi stanovništva na sjever Kosova, jer jedinice KFOR-a imaju mandat da garantiraju sigurnost na cijeloj teritoriji Kosova. Jednostrani potezi narušavaju ionako krhak mir i latentnu stabilnost, dok bi mjere reciprociteta imale suštinski smisao poslije potpisivanja sveobuhvatnog obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa između zvaničnog Beograda i Prištine. Očito je, da dijalog između zvaničnog Beograda i Prištine mora biti nastavljen i postati prioritet. EU je do sada uglavnom uzalud potrošila preko dvije milijarde eura na Kosovu – novca poreskih obveznika EU.

De-Thaçizacija Kosova

Specijalni sud i Specijalno tužilaštvo (KSC-SPO), trebali su da budu odgovor Kosova na tvrdnje iz Izvještaja specijalnog izvjestioca Vijeća Evrope (CoE) Dicka Martija o trgovini ljudskim organima i istovremeno dodatni zamah, da se krene sa de-Thaçizacijom Kosova odnosno demontažom Thaçijevog režima i tako dođe do unutrašnje konsolidacije te zemlje. Zbog toga je važno, da je zaživio rad KSC-SPO, jer će dovesti do postizanja pravde, koja će biti satisfakcija za žrtve i njihove najbliže te će relaksirati odnose na Kosovu i osigurati bolju i izvjesniju budućnost. 

U Martijevom izvještaju je zapisano, da su zločine počinili pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova (OVK- UÇK) u periodu od 1998. do 2000.godine. Ovaj sud ima nadležnost nad krivičnim djelima izvršenim na Kosovu između 1.januara 1998. i 31.decembra 2000.godine. Iako je to kosovski sud, njega financira EU i u njemu radi međunarodno osoblje. Četvorici čelnika nekadašnje Oslobodilačke vojske Kosova (OVK/UCK), Hashim Thaci, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi i Rexhep Selimi, sudi se prema optužnicama za niz zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina, uključujući ubistva, prisilno nestajanje lica, progon i mučenje. Thaci i Veseli čak su učestvovali u ometanju rada suda, a došlo je i do likvidacije svjedoka u ovom slučaju.

Preko Kosova obračun sa Vučićem

Lokalni izbori na Kosovu ponovno su prilika za obračun dijela srpske opozicije i albanskih političkih stranaka sa Srpskom listom (SL), koju podržava predsjednik Srbije Aleksandar Vučić (SNS). Ustvari preko Srpske liste (SL), koja je favorit na lokalnim izborima u srpskim sredinama na Kosovu pokušat će, da se obračunaju sa predsjednikom Srbije Vučićem i tako pokušaju utjecati na rezultate skorašnjih predsjedničkih i parlamentarnih izbora u Srbiji. Kako se približava dan lokalnih izbora na Kosovu rastu tenzije usmjerene prema Srpskoj listi u koju je uključeno i korištenje prijetnji i nasilja. Zbog toga je od izuzetne važnosti, da se okonča briselski dijalog između zvaničnog Beograda i Prištine potpisivanjem pravno obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa, a preko inicijative „Otvoreni Balkan“ ukinu granice u regionu i otklone barijere i tako započne intenzivna međusobna saradnja, jer to predstavlja istinsko evropsko ponašanje.

Merkel priznala Vučiću centralnu ulogu u regionu

Prilikom nedavne posjete Srbiji odlazeća njemačka savezna kancelarka Angela Merkel (CDU) izjavila je, da je u predsjedniku Srbije Vučiću prepoznala osobu koja „ne daje lažna obećanja, već sprovede u djelo ono što je rekao[3].

Analitičari smatraju, da je Srbija zahvaljujući predsjedniku Aleksandru Vučiću, postala centar dešavanja u regionu i ključna za održavanje mira i stabilnosti. Ekonomski razvoj i uspostavljanje „Otvorenog Balkana“ su prioriteti u regionalnoj saradnji, jer male zemlje zbog ekonomije obima pojedinačno ne mogu da privuku globalne investitore i teže mogu da osiguraju održiv ekonomski rast i razvoj. Odstranjivanje unutrašnjih graničnih i administrativnih barijera, carina, sasvim sigurno bi bilo efikasnije za zemlje Zapadnog Balkana, ukoliko bi imali usaglašenu infrastrukturnu politiku i da zajednički rade na ekonomskoj obnovi regiona. 

Austrijski savezni kancelar Sebastian Kurz[4] je prilikom nedavne posjete Srbiji primijetio, da se Srbija odlično ekonomski razvija, navodeći da je pandemija mnoge privrede unazadila, a u Srbiji gotovo nije bilo pada privrednog rasta. Podsjetio, da se Srbiji za ovu godinu prognozira rast od 6 do 7%, što je, kaže, veoma pozitivan razvoj, koji će imati pozitivan utjecaj i na austrijsku privredu, zbog tijesne povezanosti. Srbija je odlično prošla kroz korona krizu, što je dobro za Austriju kao jednog od najvećeg investitora u toj zemlji. Mi profitiramo od pozitivnog razvoja u Srbiji, istakao je Kurz.

Vučić uspješno rebrendira Srbiju, a Kosovo je u do sada bilo u stalnom nazadovanju zahvaljujući neodgovornim političkim elitama, koje su vršeći javne i odgovorne funkcije u prvi plan stavljale svoje lične interese i nezakonito bogaćenje, a ne interese Kosova.

Lokalni izbori – šansa za korjenite promjene

Situacija na političkoj sceni Kosova odnosno raspoloženje građana, poslije nedavnih parlamentarnih izbora, usmjereno je ka Pokretu Samoopredjeljenje (LVV), koje ima uvjerljiv primat nad ostalim političkim subjektima. Dosada su centralne vlasti na Kosovu kočile razvoj pojedinih lokalnih zajednica i upravo su lokalni izbori prilika da se tom praksom prekine. 

Birači nisu naklonjeni koaliciji LVV sa drugim strankama, jer se u svijesti birača formiralo mišljenje, da su političko-mafijaške strukture neustavno i nelegalno smijenile prvu vladu premijera Albina Kurtija, a posebno mlada populacija, koja je prepoznali svježinu na političkoj sceni u LVV i njegovom lideru Kurtiju. 

Pobjeda LVV na lokalnim izborima bi dodatno stabilizirala političku situaciju na lokalnom nivou i omogućila korjenite promjene u lokalnim zajednicama na Kosovu. Pri tome je važno, da LVV pokaže politički senzibilitet prema manjinskim zajednicama, posebno srpskoj zajednici.

Građani žele pozitivne promjene, svaki drugi stanovnik Kosova mlađi je od 30 godina, čija je budućnost i dalje neizvjesna i zapečaćena. 

Ljubljana/Washington/Bruxelles/Priština, 29.septembar 2021


[1] IFIMES – Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije sa sjedištem u Ljubljani, Slovenija, ima specijalni konzultativni status pri Ekonomsko-socijalnim vijećem ECOSOC/UN od 2018.godine.

[2] Intervju za VOA Gabriel Escobar: „O tablicama u Briselu, Srbija i Kosovo da ne militarizuju situaciju“, link:  https://www.glasamerike.net/a/ekskluzivno-intervju-garbrijel-eskobar-glas-amerike-srbija-kosovo-tablice-dijalog-evropska-unija-integracije/6244592.html

[3] AA: „Vučić: Merkel je nesumnjiva liderka Evrope koju su svi želeli da čuju“, link: https://www.aa.com.tr/ba/politika/vu%C4%8Di%C4%87-merkel-je-nesumnjiva-liderka-evrope-koju-su-svi-%C5%BEeleli-da-%C4%8Duju/2363822

[4] RTS - Kurz: Evropske integracije su pre svega geopolitičko pitanje, EU mora biti pouzdan partner, link: https://www.rts.rs/page/stories/sr/story/9/politika/4500970/kurc-evropske-integracije-su-pre-svega-geopoliticko-pitanje-eu-mora-biti-pouzdan-partner.html