DODIK I ČAVIĆ DIJELE REPUBLIKU SRPSKU?!

Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane redovno analizira događanja na Bliskom istoku i Balkanu. IFIMES je pripremio analizu aktuelne političke situacije u Bosni i Hercegovini povodom lokalnih izbora, koji će biti održani 2. oktobra (listopada) 2004. godine. Iz opširne analize izdvajamo najvažnije i najzanimljivije dijelove:

Međunarodni institut IFIMES u poslednje je vrijeme upozoravao na usložnjavanje političke situacije u BiH (Bosna i Hercegovina) pred predstojeće lokalne izbore 2. oktobra (listopada) 2004. godine, koju su svojim političkim djelovanjem kontinuirano pogoršavale nacionalne (nacionalističke) stranke u BiH: SDA (Stranka demokratske akcije), SDS (Srpska demokratska stranka), HDZ (Hrvatska demokratska zajednica) i njihovi sateliti PDP (Partija demokratskog progresa) i SzBiH (Stranka za BiH), a u poslednje vrijeme i značajna opoziciona stranka SNSD (Savez nezavisnih socijaldemokra-ta) i njen lider Milorad Dodik. Nacionalne stranke u BiH, koje skoro 14 godina sa kraćim prekidom vladaju u BiH, neuspijevaju da pronađu odgovore na otvorena tranziciona pitanja bh.društva sa kojim se ono suočava od početka 90-tih godina prošlog stoljeća. Od tada pa do danas BiH nije uspjela uspostaviti kvalitetnu državnu strukturu, koja bi osigurala održivost, ekonomski razvoj i političku stabilnost. Umjesto toga tekovine politike takvih stranaka su: surov rat, stotine hiljada ubijenih, invalida i unesrećenih ljudi, uništena materijalna dobra u vrijednosti nekoliko milijardi dolara, težak položaj penzionera i visok stepen nezaposlenosti te duboka međunacionalna izdijeljenost njenih stanovnika. Pored toga prisutna je izolacija od svijeta, zaostajanje u svakom pogledu što BiH svrstava u jedno od najnerazvijenijih područja u Evropi. Iste političke snage ponovo se pokušavaju izboriti, da održe vlast u lokalnim zajednicama uz već postojeću vlast na entitetskom i državnom nivou.
Međunarodni institut IFIMES smatra, da je to zabrinjavajuća činjenica za BiH, jer se sa pravom očekivalo da će građani BiH znatno ranije uočiti pogubnost vladavine naciokratskih politika te im na izborima odreći podršku i izabrati vlast od demokratskih i naprednih političkih snaga.
Takva mogućnost bila bi vrlo realna, posebno, u RS (Republici Srpskoj) kada je potpisana »Povelja o budućnosti« tri važne opozicione stranke (SNSD, SP - Socijalistička partija i DNS - Demokratski narodni savez). Međutim, u poslednje vrijeme tu mogućnost umanjuje lider SNSD Milorad Dodik zbog paktiranja sa sadašnjim v.d. predsjednika SDS-a i aktuelnim predsjednikom Republike Srpske Draganom Čavićem pripremajući tako svoju stranku za postizbornu koaliciju sa SDS-om u većem broju opština u RS - jedini ispravan potez kojeg bi SNSD trebala napraviti bila bi čvrsta saradnja između sadašnjih opozicionih stranaka SNSD, SP i DNS. Građani su sa puno nade očekivali takvu koaliciju, koja bi značila da je RS definitivno shvatila, da je prošlost iza nje i na taj način bi politika koju je provodio SDS bila poražena. Istovremeno to bi RS pomoglo da izađe iz izolacije i zadobije razumijevanje pa i podršku međunarodne zajednice. Odgovornost za neispunjenje takve nade građana leži u krajnje neodgovornim potezima lidera SNSD Milorada Dodika, koji je otvorio široka vrata saradnje sa SDS-om.

Podaci o uzorku:
• Uzorak: slučajan troetapni
• Veličina uzorka: 884 ispitanika (punoljetni građani oba pola)
• Metodologija: telefonska anketa
• Period: 02.09.2004
• Stepen pouzdanosti: 95%
• Kontrola: na 10% uzorka
• Standardna devijacija +/-3
• Teritorija: Republika Srpska

Ko je odgovoran za nepostojanje potpunog jedinstva opozicije u Republici Srpskoj pred predstojeće lokalne izbore 02.10.2004?

MILORAD DODIK ~ 71,20%
PADDY ASHDOWN ~ 17,30%
PETAR ĐOKIĆ ~ 2,10%
MARKO PAVIĆ ~ 1,30%
OSTALI RAZLOZI ~ 8,10%

Tajni dogovor između Milorada Dodika i Dragana Čavića pred naredne lokalne izbore znači želju, da se RS podijeli na istočni i zapadni dio tako što bi u zapadnom dijelu RS bio dominantan uticaj SNSD, a u istočnom dijelu SDS. Takva kombinacija bila bi pogubna i predstavljala bi uvod u duboku političku krizu u RS i njeno slabljenje do potpunog nestanka.
Dragan Čavić kao aktuelni predsjednik RS nakon smjene jednog broja kriminalnih kadrova SDS-a i PDP-a postao je v.d. predsjednika SDS-a ali realno nema autoriteta i povjerenja članstva SDS-a, jer je svojevremeno bio član Socijalističke partije (1994-1997) ali i zbog njegove uloge u poslednjim smjenama 59 političara i uticajnih pojedinaca iz SDS i PDP. Učestvujući u smjenama političara Dragan Čavić uklonio je svog glavnog političkog konkurenta Dragana Kalinića i preuzeo vodstvo nad SDS-om. Na poslednjim izborima Dragan Čavić je u opštini u kojoj živi (Banja Luka, Lauš) doživio katastrofalni poraz.
Međunarodni institut IFIMES procjenjuje, da će nacionalne stranke zajedno sa svojim satelitima PDP i SzBiH izvesti akcije kojima bi ponovno proizvele strah kod biračkog tijela i na taj način ih ponovo podijelili da glasaju u okviru svog nacionalnog korpusa. Tome doprinosi i inicijativa Sulejmana Tihića, predsjedavajućeg Predsjedništva BiH o ocjeni ustavnosti imena Republika Srpska, simptomatično je da Sulejman Tihić prima prijeteća pisma upravo kada mu je potrebno homogenizovati bošnjačko biračko tijelo pred naredne izbore. Homogenizirajući bošnjačko biračko tijelo Tihić sistemom spojenih posuda homogenizuje srpsko i hrvatsko biračko tijelo. Najvjerovatnije lansiranje priče o navodnom slanju grupe terorista iz Brčkog u Vatikan kako bi ubili Papu Ivana Pavla II, koji je poštovan od svih naroda u BiH isproducirano je u »kuhinji« HDZBiH kako bi i na takav način homogenizovali hrvatsko biračko tijelo i pri tome nanoseći nepopravljivu štetu ugledu države BiH.
Procjenjujući ukupnu situaciju u BiH i istraživajući trenutno raspoloženje biračkog tijela Međunarodni institut IFIMES smatra, da su građani BiH većinski zainteresovani za promjene postojećeg stanja i vlasti i očekuju da im političke stranke ponude rješenja za najveće probleme BiH: nezaposlenost, kriminal i korupcija kao i izgradnju pravednog društva.

Podaci o uzorku:
• Uzorak: slučajan troetapni
• Veličina uzorka: 884 ispitanika (punoljetni građani oba pola)
• Metodologija: telefonska anketa
• Period: 02.09.2004
• Stepen pouzdanosti: 95%
• Kontrola: na 10% uzorka
• Standardna devijacija +/-3
• Teritorija: Republika Srpska

Za koga bi ste glasali ukoliko bi izbori bili održani danas, 2. septembra (na dan obavljanja ankete)?

SNSD ~ 17,60%
SDS ~ 15,30%
SP ~ 11,20%
PDP ~ 2,60 %
RADIKALNE FRAKCIJE ~ 4,10%
SDA ~ 4,10%
SzBiH ~ 1,50%
NHI ~ 0,50%
OSTALE STRANKE ~ 9,80%
NEOPREDIJELJENI ~ 33,30%

Podaci o uzorku:
• Uzorak: slučajan troetapni
• Veličina uzorka: 911 ispitanika (punoljetni građani oba pola)
• Metodologija: telefonska anketa
• Period: 02.09.2004
• Stepen pouzdanosti: 95%
• Kontrola: na 10% uzorka
• Standardna devijacija +/-3
• Teritorija: Federacija BiH

Za koga bi ste glasali ukoliko bi izbori bili održani danas, 2. septembra (na dan obavljanja ankete)?

SDA ~ 18,20%
SDP ~ 11,10%
SzBiH ~ 8,20%
HDZ ~ 6,60 %
RADOM ZA BOLJITAK ~ 2,10%
BOSS ~ 3,00%
NHI ~ 1,20%
SDU ~ 1,10%
LIBERALI ~ 0,50%
OSTALE STRANKE ~ 11,20%
NEOPREDIJELJENI ~ 36,80%

Iz rezultata istraživanja vidljivo je, da se u Republici Srpskoj povećala podrška birača SNSD, a znatno se smanjila SDS-u i PDP-u pri čemu će se PDP boriti za opstanak na nivou cenzusa (koji iznosi 3%), jer je svojim potezima i djelovanjem najviše razočarala biračko tijelo. Evidentna je konzistentnost SP zbog njenog naglašenog osjećaja za socijalnu pravdu. Socijalisti naglašenije od drugih nude rješenja za mlade, penzionere i nezaposlene te žele sveopštu normalizaciju života što ih svrstava u kategoriju umjerenih stranaka koje imaju šanse da dugoročno prežive na političkoj sceni.
U Federaciji BiH je SDA izgubila podršku u poređenju sa prošlim izborima, između ostaloga, i zbog koalicije sa SDS-om i nedovoljnih rezultata u provođenju ukupne politike. SDP ima blagi porast zbog svoje ukupne principijelne politike, koja je zasnovana na uočavanju slabosti vladajućih nacionalnih stranaka. SzBiH vodi kalkulantsku politiku pri čemu uglavnom vodi računa o ekonomskim interesima svoje stranačke elite. HDZ je stranka koja svojim dosadašnjim djelovanjem biračima nema šta ponuditi osim »eksluziviteta« u zaštiti nacionalnih interesa – njena glavna podrška je vladajuća HDZ Hrvatske.
PDP i SzBiH po inerciji predstavljaju treći politički blok u BiH, koji je uglavnom utemeljen na koristi i funkcionišu po sličnim principima kao G17 Plus u susjednoj Srbiji.
Međunarodni institut IFIMES smatra, da će visoki predstavnik u BiH lord Paddy Ashdown krenuti u definitivni obračun sa nacionalnim strankama kako bi očuvao i održao BiH i ispunio najavu OHR i visokog predstavnika o približavanju i ulasku BiH u evro-atlanske integracije. Visokog procenat neopredijeljenih birača će uticati na žestoku predizbornu kampanju u finišu izborne utrke za pridobivanje glasova neopredijeljenih birača.